Jump to content


***Is Your MP On This List?***


ja-de
 Share

style="text-align: center;">  

Thread Locked

because no one has posted on it for the last 4995 days.

If you need to add something to this thread then

 

Please click the "Report " link

 

at the bottom of one of the posts.

 

If you want to post a new story then

Please

Start your own new thread

That way you will attract more attention to your story and get more visitors and more help 

 

Thanks

Recommended Posts

We Need YOUR Help

COMPLAIN TO YOUR MP ABOUT THE UNFAIR AND BIASED WAY THE FSA HAS HANDLED THE THE OFT CASE WHEN IT WAS SUPPOSEDLY ESTABLISHED TO SUPPORT CONSUMERS, NOT ISOLATE THEM

 

Just 5 Easy Steps!

  1. Use the template letter here
  2. Copy the text (amend if necessary but it will be fine as is for most people).
  3. click the link to the thread shown at the bottom of the letter or click here
  4. Follow the instructions on the thread to send to your MP (it will tell you who your MP is if you do not know.
  5. Go here to tell us which MP you've written to.

RESPONSES FROM YOUR MP, PROGRESS REPORTS AND GENERAL CHAT ABOUT THE MP CAMPAIGN SHOULD BE

POSTED HERE, WHERE THE THREAD WILL BE ALLOWED TO RUN ITS COURSE AND NOT BE CUT DOWN FOR CLARIFICATION

 

Thank you!

--------------------------------

If you approve of my Post, please tip my scales.

13/07/07 **WON** Halifax

Any advice or opinion I give, is what I have learnt from CAG, If in doubt, please consult a professional.

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Is your MP on this list?

 

We are hoping to contact all 646 MP's in the UK.

PLEASE help by sending either a letter or an email.

Please see details in post above

Please note all Parliamentary Members

are:

Un-Contacted - Red

Contacted - Green

Responded - Blue

MP's list 1 of 2

 

Is your MP on this list?

 

We are hoping to contact all 646 MP's in the UK.

PLEASE help by sending either a letter or an email.

Please see details in post above

Please note all Parliamentary Members

are:

Un-Contacted - Red

Contacted - Green

Responses - Blue

MP's list 1 of 2

  1. Aberavon - Francis, Dr Hywell

  2. Aberdeen North - Doran, Frank

  3. Aberdeen South - Begg, Anne
  4. Airdrie & Shotts - Reid, Rt Hon John

  5. Aldershot - Howarth, Gerald

  6. Aldridge-Brownhills - Shepherd, Richard

  7. Altrincham & Sale West - Brady, Graham
  8. Alyn & Deeside - Tomi, Mark
  9. Amber Valley - Mallaber, Judy
  10. Angus - Weir, Mike
  11. Argyll & Bute - Reid, Alan

  12. Arundel & South Downs - Herbert, Nick
  13. Ashfield - Hoon, Rt Hon Geoff

  14. Ashford - Green, Damian
  15. Ashton-under-Lyne - Heyes, David
  16. Aylesbury - Lidington, David
  17. Ayr, Carrick & Cumnock - Osbourne, Sandra
  18. Banbury - Baldry, Tony
  19. Banff & Buchan - Salmond, Rt Hon Alex
  20. Barking - Hodge, Rt Hon Margaret
  21. Barnsley Central - Illsley, Eric
  22. Barnsley East & Mexborough - Ennis, Jeff
  23. Barnsley West & Penistone - Clapham, Michael
  24. Barrow & Furness - Hutton, Rt Hon John

  25. Basildon - Smith, Angela E
  26. Basingstoke - Miller, Maria
  27. Bassetlaw - Mann, John

  28. Bath - Foster, Don

  29. Batley & Spen - Wood, Mike

  30. Battersea - Linton, Martin

  31. Beaconsfield - Grieve, Dominic
  32. Beckenham - Lait, Jaqui
  33. Bedford - Hall, Patrick
  34. Belfast East - Robinson, Rt Hon Peter
  35. Belfast North - Dodds, Nigel
  36. Belfast South - McDonnell, Alastair
  37. Belfast West - Adams, Gerry
  38. Berwickshire, Roxburgh & Selkirk - Moore, Michael
  39. Berwick-upon-Tweed - Beith, Rt Hon Alan
  40. Bethnal Green & Bow - Galloway, George
  41. Beverley & Holderness - Stuart, Graham
  42. Bexhill & Battle - Barker, Gregory

  43. Bexleyheath & Crayford - Evennett, David
  44. Billericay - Baron, John
  45. Birkenhead - Field, Rt Hon Frank
  46. Birmingham, Edgbaston - Stuart, Gisela
  47. Birmingham, Erdington - Simon, SiÔn
  48. Birmingham, Hall Green - McCabe, Stephen
  49. Birmingham, Hodge hill - Byrne, Liam
  50. Birmingham, ladywood - Short, Rt Hon Claire

  51. Birmingham, Northfield - Burden, Richard
  52. Birmingham, Perry Barr - Mahmood, Khalid
  53. Birmingham, Selly Oak - Jones, Lynne
  54. Birmingham, Sparkbrook & Small Heath - Godsiff, Roger
  55. Birmingham, Yardley - Hemming, John

  56. Bishop Auckland - Goodman, Helen
  57. Blaby - Robathan, Andrew
  58. Blackburn - Straw, Rt Hon Jack

  59. Blackpool North & Fleetwood - Humble, Joan

  60. Blackpool South - Marsden, Gordon
  61. Blaenau Gwent - Davis, Dai
  62. Blaydon - Anderson, David
  63. Blyth Valley - Campbell, Ronnie
  64. Bognor Regis & Littlehampton - Gibb, Nick
  65. Bolsover - Skinner, Dennis
  66. Bolton North East - Crausby, David
  67. Bolton South East - Iddon, Brian
  68. Bolton West - Kelly, Rt Hon Ruth
  69. Bootle - Benton, Joe
  70. Boston & Skegness - Simmonds, Mark
  71. Bosworth - Tredinnick David
  72. Bournemouth East - Ellwood, Tobias
  73. Bournemouth West - Butterfill, Sir John
  74. Bracknell - Mackay, Rt Hon Andrew
  75. Bradford North - Rooney, Terry
  76. Bradford South - Sutcliffe, Gerry
  77. Bradford West - Singh, Marsha
  78. Braintree - Newmark, Brooks
  79. Brecon & Radnorshire - Williams, Roger
  80. Brent East - Teather, Sarah
  81. Brent North - Gardiner, Barry
  82. Brent South - Butler, Dawn
  83. Brentford & Isleworth - Keen, Ann
  84. Brentwood & Ongar - Pickles, Eric
  85. Bridgend - Moon, Madeleine
  86. Bridgwater - Liddell-Grainger, Ian
  87. Brigg & Goole - Cawsey, Ian
  88. Brighton, Kemptown - Turner, Desmond
  89. Brighton, Pavilion - Lepper, David
  90. Bristol East - McCarthy, Kerry
  91. Bristol North West - Naysmith, Dr Doug
  92. Bristol South -Primarolo, Rt Hon Dawn
  93. Bristol West - Williams, Stephen
  94. Bromley & Chislehurst - Neill, Bob
  95. Bromsgrove - Kirkbride, Julie
  96. Broxbourne - Walker, Charles
  97. Broxtowe - Palmer, Dr Nick
  98. Buckingham - Bercow, John
  99. Burnley - Ussher, Kitty
  100. Burton - Dean, Janet
  101. Bury North - Chaytor, David
  102. Bury South - Lewis, Ivan
  103. Bury St Edmunds - Ruffley, David
  104. Caernarfon - Williams, Hywel
  105. Caerphilly - David, Wayne
  106. Caithness, Sutherland & Easter Ross - Thurso, John
  107. Calder Valley - McCafferty, Chris
  108. Camberwell & Peckham - Harman, Rt Hon Harriet
  109. Cambridge - Howarth, David
  110. Cannock Chase - Wright, Dr Tony
  111. Canterbury - Brazier, Julian
  112. Cardiff Central - Willott, Jenny
  113. Cardiff North - Morgan, Julie
  114. Cardiff South & Penarth - Michael, Rt Hon Alun
  115. Cardiff West - Brennan, Kevin
  116. Carlisle - Martlew, Eric
  117. Carmarthen East & Dinefrw - Price, Adam
  118. Carmarthen West & South Pembrokeshire - Ainger, Nick
  119. Carshalton & Wellington - Brake, Tom
  120. Castle Point - Spink, Dr Bob
  121. Central Ayrshire - Donahoe, Brian H
  122. Central Suffolk & North Ipswich - Lord, Sir Michael
  123. Ceredigion - Williams, Mark
  124. Charnwood - Darrell, Rt Hon Stephen
  125. Chatham & Aylesford - Shaw, Jonathan
  126. Cheadle - Hunter, Mark
  127. Cheltenham - Horwood Martin

  128. Chesham & Amersham - Gillian, Cheryl

  129. Chester, City of - Russell, Christine
  130. Chesterfield - Holmes, Paul

  131. Chichester - Tyrie, Andrew

  132. Chingford & Woodford - Smith, Rt Hon Duncan

  133. Chipping Barnet - Villiers, Theresa

  134. Chorley - Hayle, Lindsay

  135. Christchurch - Chope, Christopher
  136. Cities of London & Westminster - Field, Mark
  137. Cleethorpes - McIsaac, Shona
  138. Clwyd South - Jones, Martyn
  139. Clwyd West - Jones, David
  140. Coatbridge, Chryston & Bellshill - Clarke, Rt Hon Tom
  141. Colchester - Russell, Bob
  142. Colne Valley - Mountford, Kali
  143. Congleton - Winterton, Ann

  144. Conwy - Williams, Betty

  145. Copeland - Reed, Jamie
  146. Corby - Hope, Phil
  147. Cotswold - Clifton-Brown, Geoffrey
  148. Coventry North East - Ainsworth, Rt Hon Bob
  149. Coventry North West - Robinson, Geoffrey
  150. Coventry South - Cunningham, Jim
  151. Crawley - Moffatt, Laura
  152. Crewe & Nantwich - Dunwoody, Gwyneth

  153. Crosby - Curtis-Thomas, Claire
  154. Croydon Central - Pelling, Andrew
  155. Croydon North - Wicks, Malcolm

  156. Croydon South - Ottaway, Richard

  157. Cumbernauld, Kilsyth & Kirkintilloch East - McKenna, Rosemary

  158. Cynon Valley - Clwyd, Rt Hon Ann

  159. Dagenham - Cruddas, Jon
  160. Darlington - Milburn, Rt Hon Alan

  161. Dartford - Stoate, Dr, Howard
  162. Daventry - Boswell, Tim

  163. Delyn - Hanson, Rt Hon David

  164. Denton & Reddish - Gwynne, Andrew

  165. Derby North - Laxton, Bob

  166. Derby South - Beckett, Rt Hon Margaret

  167. Devizes - Ancram, Earl of Rt Hon Michael

  168. Dewsbury - Malik, Shahid

  169. Don Valley - Flint, Caroline

  170. Doncaster Central - Winterton, Rt Hon Rosie

  171. Doncaster North - Milibrand, Rt Hon Edward

  172. Dover - Prosser, Gwyn

  173. Dudley North - Austin, Ian

  174. Dudley South - Pearson, Ian

  175. Dulwich & West Norwood - Jowell, Rt Hon Tessa

  176. Dumfries & Galloway - Brown, Russell
  177. Dumfriesshire, Clydesdale & Tweeddale - Mundell, David

  178. Dundee East - Hosie, Stewart

  179. Dundee West - McGovern, Jim

  180. Dunfermline & West Fife - Rennie, Willie

  181. Durham, City of - Blackman-Woods, Dr Roberta

  182. Ealing North - Pound, Stephen

  183. Ealing, Acton & Shepherd's Bush - Slaughter, Andy

  184. Ealing, Southall - Sharma, Virendra

  185. Easington - Cummings, John

  186. East Antrim - Wilson, Sammy

  187. East Devon - Swire, Hugo

  188. East Dunbartonshire - Swinson, Joe

  189. East Ham - Timms, Rt Hon Stephen

  190. East Hampshire - Mates, Rt Hon Michael

  191. East Kilbride, Strathaven & Lesmahagow - Ingram, Rt Hon Adam

  192. East Londonderry - Campbell, Gregory

  193. East Lothian - Moffatt, Anne

  194. East Renfrewshire - Murphy, Jim

  195. East Surrey - Ainsworth, Peter

  196. East Worthing & Shoreham - Loughton, Tim

  197. East Yorkshire - Knight, Rt Hon Greg

  198. Eastbourne - Waterson, Nigel

  199. Eastleigh - Huhne, Chris

  200. Eccles - Stewart, Ian
  201. Eddisbury - O'Brien, Stephen

  202. Edinburgh East - Strang, Rt Hon David

  203. Edinburgh North & Leith - Lazarowicz, Mark

  204. Edinburgh South - Griffiths, Nigel

  205. Edinburgh South West - Darling, Rt Hon Alistair

  206. Edinburgh West - Barrett, John

  207. Edmonton - Love, Andy

  208. Ellesmere Port & Neston - Miller, Andrew

  209. Elmet - Burgon, Colin

  210. Eltham - Efford, Clive

  211. Enfield North - Ryan, Joan

  212. Enfield, Southgate - Burrowes, David

  213. Epping Forest - Laing, Eleanor

  214. Epsom & Ewell - Grayling, Chris

  215. Erewash - Blackman, Liz

  216. Erith & Thamesmead - Austin, John

  217. Esher & Walton - Taylor, Ian

  218. Exeter - Bradshaw, Ben

  219. Falkirk - Joyce, Eric

  220. Falmouth & Camborne - Goldsworthy, Julia
  221. Fareham - Hoban, Mark

  222. Faversham & Mid Kent - Robertson, Hugh

  223. Feltham & Heston - Keen, Alan

  224. Fermanagh & South Tyrone - Gildernew, Michelle

  225. Finchley & Golders Green - Vis, Dr Rudi

  226. Folkestone & Hythe - Howard, Rt Hon Michael

  227. Forest of Dean - Harper, Mark

  228. Foyle - Durkan, Mark

  229. Fylde - Jack, Rt Hon Michael

  230. Gainsborough - Leigh, Edward

  231. Gateshead East & Washington West - Hodgson, Sharon

  232. Gedling - Coaker, Vernon

  233. Gillingham - Clark, Paul

  234. Glasgow Central - Sarwar, Mohammad

  235. Glasgow East - Marshall, David

  236. Glasgow North - McKechin, Ann

  237. Glasgow North East - Martin, Rt Hon Michael

  238. Glasgow North West - Robertson, John

  239. Glasgow South - Harris, Tom

  240. Glasgow South West - Davidson, Ian

  241. Glenrothes - MacDougall, John

  242. Gloucester - Dhandra, Parmjit

  243. Gordon - Bruce, Rt Hon Malcolm

  244. Gosport - Viggers, Peter

  245. Gower - Caton, Martin

  246. Grantham & Stamford - Davis, Quentin

  247. Gravesham - Holloway, Adam

  248. Great Grimsby - Mitchell, Austin

  249. Great Yarmouth - Wright, Anthony

  250. Greenwich & Woolwich - Raynsford, Rt Hon Nick
  251. Guildford - Milton, Anne

  252. Hackney North & Stoke Newington - Abbott, Diane

  253. Hackney South & Shoreditch - Hillier, Meg

  254. Halesowen & Rowley Regis - Heal, Sylvia

  255. Halifax - Riordan, Linda

  256. Haltemprice & Howden - Davis, Rt Hon David

  257. Halton - Twigg, Derek

  258. Hammersmith & Fulham - Hands, Greg

  259. Hampstead & Highgate - Glenda Jackson

  260. Harborough - Garnier, Edward

  261. Harlow - Rammell, Bill

  262. Harrogate & Knaresborough - Willis, Phil

  263. Harrow East - McNulty, Rt Hon Tony

  264. Harrow West - Thomas, Gareth

  265. Hartlepool - Wright, Iain

  266. Harwich - Carswell, Douglas

  267. Hastings & Rye - Foster, Michael Jabez

  268. Havant - Willetts, David

  269. Hayes & Harlington - McDonnell, John

  270. Hazel Grove - Stunell, Andrew

  271. Hemel Hempstead - Penning, Mike

  272. Hemsworth - Trickett, Jon
  273. Hendon - Dismore, Andrew

  274. Henley - Johnson, Boris

  275. Hereford - Keetch, Paul

  276. Hereford & Stortford - Prisk, Mark

  277. Hertsmere - Clappison, James

  278. Hexham - Atkinson, Peter

  279. Heywood & Middleton - Dobbin, Jim

  280. High Peak - Levitt, Tom

  281. Hitchin & Harpinden - Lilley, Rt Hon Peter

  282. Holborn & St Pancras - Dobson, Rt Hon Frank

  283. Hornchurch - Brokenshire, James

  284. Hornsey & Wood Green - Featherstone, Lynne

  285. Horsham - Maude, Rt Hon Francis

  286. Houghton & Washington - Kemp, Fraser

  287. Hove - Barlow, Celia

  288. Huddersfield - Sheerman, Barry

  289. Huntingdon - Djanogly, Jonathan

  290. Hyndburn - Pope, Greg

  291. Ilford North - Scott, Lee

  292. Ilford South - Gapes, Mike

  293. Inverclyde - Cairns, David

  294. Inverness, Nairn, Badenoch & Strathspey - Alexander, Danny

  295. Ipswich - Mole, Chris

  296. Isle of Wight - Turner, Andrew

  297. Islington North - Corbyn, Jeremy

  298. Islington South & Finsbury - Thornberry, Emily

  299. Islwyn - Touhig, Rt Hon Don

  300. Jarrow - Hepburn, Stephen
  301. Keighley - Cryer, Ann

  302. Kensington & Chelsea - Rifkind, Rt Hon Sir Michael

  303. Kettering - Hollobone, Philip

  304. Kilmarnock & Loudoun - Browne, Rt Hon Des

  305. Kingston & Surbiton - Davey, Edward

  306. Kingston upon Hull East - Prescott, Rt Hon John

  307. Kingston upon Hull North - Johnson, Diana R

  308. Kingston upon Hull West & Hessle - Johnson, Rt Hon Alan

  309. Kingswood - Berry, Dr Roger

  310. Kirkcaldy & Cowdenbeath - Brown, Rt Hon Gordon

  311. Knowsley North & Sefton East - Howarth, Rt Hon George

  312. Knowsley South - O'hara, Edward

  313. Lagan Valley - Donaldson, Rt Hon Jeffrey M

  314. Lanark & Hamilton East - Hood, Jim

  315. Lancaster & Wyre - Wallace, Ben

  316. Leeds Central - Benn, Rt Hon Hilary

  317. Leeds East - Mudie, George

  318. Leeds North East - Hamilton, Fabian

  319. Leeds North West - Mulholland, Greg

  320. Leeds West - Battle, Rt Hon John

  321. Leicester East - Vaz, Rt Hon Keith

  322. Leicester South - Soulsby, Sir Peter

  323. Leicester West - Hewitt, Rt Hon Patricia

  324. Leigh - Burnham, Rt Hon Andy

  325. Leominster - Wiggin, Bill

  326. Lewes - Baker, Norman

  327. Lewisham East - Prentice, Bridget

  328. Lewisham West - Dowd, Jim

  329. Lewisham, Deptford - Ruddock, Joan

  330. Leyton & Wanstead - Cohen, Harry
  331. Lichfield - Fabricant, Michael

  332. Lincoln - Merron, Gillian

  333. Linlithgow & East Falkirk - Connarty, Michael

  334. Liverpool, Garston - Eagle Maria

  335. Liverpool, Riverside - Ellman, Louise

  336. Liverpool, Walton - Kilfoyle, Peter

  337. Liverpool, Wavertree - Kennedy, Rt Hon Jane

  338. Liverpool, West Derby - Wareing, Robert N

  339. Livingston - Devine, Jim

  340. Llanelli - Griffith, Nic

  341. Loughborough - Reed, Andy

  342. Louth & Horncastle - Topsell Sir Peter

  343. Ludlow - Dunne, Philip

  344. Luton North - Hopkins, Kelvin

  345. Luton South - Moran, Margaret

  346. Macclesfield - Winterton, Sir Nicholas

  347. Maidenhead - May, Rt Hon Theresa

  348. Maidstone & The Weald - Widdecombe, Rt Hon Ann

  349. Makerfield - McCartney, Rt Hon Ian
  350. Malden East & Chelmsford - Whittindale, John

  351. Manchester Central - Lloyd, Tony

  352. Manchester, Blackley - Stringer, Graham

  353. Manchester, Gorton - Kaufman, Rt Hon Sir Gerald

  354. Manchester, Withington - Leech, John

  355. Mansfield - Meale, Alan

  356. Medway - Marshall-Andrews, Robert

  357. Meirionnydd Nand Conwy - Llwyd, Elfyn

  358. Meriden - Spelman, Caroline

  359. Merthyr Tydfil & Rhymney - Havard, Dai

  360. Mid Bedford shire - Dorries, Nadine

  361. Mid Dorset & North Poole - Brooke, Annette

  362. Mid Norfolk - Simpson, Keith

  363. Mid Sussex - Soames, Rt Hon Nicholas

  364. Mid Ulster - McGuinness, Martin

  365. Mid Worcestershire - Luff, Peter

  366. Middlesbrough - Bell, Sir Stuart

  367. Middlesbrough South & East Cleveland

  368. Midlothian - Hamilton, David

  369. Milton Keynes South West - Starkey, Dr Phyllis

  370. Mitcham & Morden - McDonagh, Siobhain

  371. Mole Valley - Beresford, Sir Paul

  372. Monmouth - Davies, David T C

  373. Montgomeryshire - Öpik, Lembit

  374. Moray - Robertson, Angus

  375. Morecambe & Lunesdale - Smith, Geraldine

  376. Morley & Rothwell - Challen, Colin

  377. Motherwell & Wishaw - Roy, French

  378. Na h-Eileanan an Iar - MacNeil, Angus

  379. Neath - Hain, Rt Hon Peter

  380. New Forest East - Lewis, Dr Julian

  381. New Forest West - Swayne, Desmond

  382. Newark - Mercer, Patrick

  383. Newbury - Benyan, Richard

  384. Newcastle upon Tyne - Cousins, Jim

  385. Newcastle upon Tyne East & Wallsend - Brown, Rt Hon Nicholas

  386. Newcastle upon Tyne North - Henderson, Doug

  387. Newcastle upon Tyne - Farrelly Paul

  388. Newport East - Morden Jessica

  389. Newport West - Flynn, Paul

  390. Newry & Armagh - Murphy, Conor

  391. Normanton - Balls, Rt Hon Ed

  392. North Antrim - Paisley, Rt Hon Ian

  393. North Ayreshire & Arron - Clark, Katy

  394. North Cornwall - Rogerson, Don

  395. North Devon - Harvey Nick
  396. North Dorset - Walter, Robert

  397. North Down - Herman. Lady Sylvia

  398. North Durham - Jones, Kevin

  399. North East Bedfordshire - Burt, Alistair

  400. North East Cambridgeshire - Moss, Malcolm

--------------------------------

If you approve of my Post, please tip my scales.

13/07/07 **WON** Halifax

Any advice or opinion I give, is what I have learnt from CAG, If in doubt, please consult a professional.

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to post
Share on other sites

MP's list 2 of 2
    North East Derbyshire - Engel, Natascha
    North East Fife - Campbell, Rt Hon Sir Menzies
    North East Hampshire - Arbuthnot, Rt Hon James
    North East Hertfordshire - Heald, Oliver
    North East Milton Keynes - Lancaster, Mark
    North Essex - Jenkin, Bernard
    North Norfolk - Lamb, Norman
    North Shropshire - Paterson, Owen
    North Southwark - Hughes, Simon
    North Swindon - Wills, Michael
    North Thanet - Gale, Roger
    North Tyneside - Byers, Rt Hon Stephen
    North Warwickshire - O'Brien, Mike
    North West Cambridgeshire - Vara, Shailesh
    North West Durham - Armstrong, Rt Hon Hilary
    North West Hampshire - Young, Rt Hon Sir George
    North West Leicestershire - Taylor, David
    North West Norfolk - Bellingham, Henry
    North Wiltshire - Gray, James
    Northampton North - Keeble, Sally
    Northampton South - Binley, Brian
    Northavon - Webb, Prof Steve
    Norwich North - Gibson, Dr Ian
    Norwich South - Clarke, Rt Hon Charles
    Nottingham East - Heppell, John
    Nottingham North - Allen, Graham
    Nottingham South - Simpson, Alan
    Nuneaton - Olner, Bill
    Ochil & South Perthshire - Banks, Gordon
    Ogmore - Irranca-Davis, Huw
    Old Bexley & Sidcup - Conway, Derek
    Oldham East & Saddleworth - Woolas, Phil
    Oldham West & Royton - Meacher, Rt Hon Michael
    Orkney & Shetland - Carmichael, Alistair
    Orpington - Horam, John
    Oxford East - Smith, Rt Hon Andrew
    Oxford West & Abingdon - Harris, Dr Evan
    Paisley & Renfrewshire North - Sheridan, Jim
    Paisley & Renfrewshire South - Alexander, Rt Hon Douglas
    Pendle - Prentice, Gordon
    Penrith & The Border - Maclean, Rt Hon David
    Perth & North Perthshire - Wishart, Pete
    Peterborough - Jackson, Stewart
    Plymouth, Devonport - Seabeck, Alison
    Plymouth, Sutton - Gilroy, Linda
    Pontefract & Castleford - Cooper, Yvette
    Pontypridd - Howells, Dr Kim
    Poole - Syms, Robert
    Poplar & Canning Town - Fitzpatrick, Jim
    Portsmouth North - McCarthy-Fry, Sarah
    Portsmouth South - Hancock, Mike
    Preseli Pembrokeshire - Crabb, Stephen
    Preston - Hendrick, Mark
    Pudsey - Truswell, Paul
    Putney - Greening, Justine
    Rayleigh - Francois, Mark
    Reading East - Wilson, Rob
    Reading West - Salter, Martin
    Redcar - Baird, Vera
    Redditch - Smith, Rt Hon Jacqui
    Regents Park & Kensington - Buck, Karen
    Reigate - Blunt, Crispin
    Rhondda - Bryant, Chris
    Ribble Valley - Evans, Nigel
    Richmond (Yorks) - Hague, Rt Hon William
    Richmond Park - Kramer, Susan
    Rochdale - Rowan, Paul
    Rochford & Southend East - Duddridge, James
    Romford - Rosindell, Andrew
    Romsey - Gidley, Sandra
    Ross, Skye & Lochaber - Kennedy, Rt Hon Charles
    Rossendale & Darwen - Anderson, Janet
    Rother Valley - Barron, Rt Hon Kevin
    Rotherham - MacShane, Rt Hon Denis
    Rugby & Kenilworth - Wright, Jeremy
    Ruislip Northwood - Hurd, Nick
    Runnymede & Weybridge - Hammond, Philip
    Rushcliffe - Clarke, Rt Hon Kenneth
    Rutherglen & Hamilton West - McAvoy, Rt Hon Thomas
    Rutland & Melton - Duncan, Alan
    Ryedale - Greenway, John
    Saffron Walden - Haselhurst, Rt Hon Sir Alan
    Salford - Blears, Rt Hon Hazel
    Salisbury - Key, Robert
    Scarborough & Whitby - Goodwill, Robert
    Scun thorpe - Morley, Rt Hon Elliot
    Sedgefield - Wilson Phil
    Selby - Grogan, John
    Sevenoaks - Fallon, Michael
    Sheffield Central - Caborn, Rt Hon Richard
    Sheffield, Attercliffe - Betts, Clive
    Sheffield, Brightside - Blunkett, Rt Hon David
    Sheffield, Hallam - Clegg, Nick
    Sheffield, Heeley - Munn, Meg
    Sheffield, Hillsborough - Smith, Angela C.
    Sherwood - Tipping, Paddy
    <